35. rytířská slavnost Eisenstadt

V sídle Senátu, rakouském Eisenstadtu se konalo již 35. slavnostní setkání členů Evropského řádu rytířů vína - Ordo Equestri Vini Europae - z celé Evropy. O enologický a kulturní program se postaraly Konzuláty ze Salzburgu a Moldávie.
Čas od 10. hodiny do 11:30 byl věnován bohaté pozdní snídani se skvělým švestkovým koláčem a zcela nedostižnou gulášovou polévkou  U rytířské snídaně nemohla chybět vybraná rakouská vína doplněná o výběr vín z Evropy.
Ve 12 hodin vyrazil mohutný průvod vedený dechovou kapelou a vlajkoslávou do katedrály svatého Martina. Zde nejprve proběhla mše svatá doplněná hudbou Josefa Haydna a skvěle podanou Ave Maria.
Po mši svaté začala vlastní rytířská slavnost řízená nejvyššími představiteli řádu. Během ní tradičně probíhá povýšení do rytířského stavu "eques", které bylo letos velmi zajímavé i pro Českou republiku a konzulát Morava, protože byl do hodnosti eques povýšen její člen Branko Černý.
Druhým průvodem se účastníci setkání přemístili opět do hotelu Burgeland. V závěru průvodu zaznělo několik slavnostních salv a poté se už bylo možno zblízka seznámit s moldavskou kulturou a skvělými víny.

Závěr večera patřil pětichodové večeři - pomazánky s domácím pečivem - krémová polévka BIO Hokaido - carpaccio ze sous-vide Tafelspitz - duet z jelena a hovězího masa na Pinot Noir - a bohatý výběr dezertů i domácích sýrů.

Fotografie Ing. Kateřina Černá