Burgenland

Ve dnech 23. až 25. června se 30 členů Legátu Brno vypravilo do rakouské vinařské oblasti Burgenland. Naši rakouští přátelé, jmenovitě Prokonzul Eques Michael Duacsek a Rada Legátu Neusiedlersee-Seewinkel, pro nás připravili bohatý program, spojený především s ochutnávkou špičkových vín ze severních části Burgenlandu, podoblastí Neusiedlersee a Leithaberg. Navštívili jsme tři vinařství členů řádu (Tschida, Allacher a Scheiblhofer). Součástí návštěvy každého vinařství byla prohlídka a následně degustace spojená s učenou rytířskou rozpravou.  Zavítali jsme také do vinařské vesnice Goals, kde nás čekala recepce ve Vinařském kulturním domě spojená i s degustací v krásných sklepech tohoto centra. V sobotu odpoledne jsme si rovněž prohlédli Eisenstadt, svobodné město, ve kterém sídlí vedení řádu OEVE, a jemuž vévodí majestátní zámek Esterházy. Rada Legátu Brno se také v sídle senátu OEVE setkala s vedením řádu, některými senátory a především Magistrem Generalis Tombor-Tinterou, kterému byly předány pozdravy z Konzulátu Česká republika a též dary (výběr vín členů Konzulátu ČR a rytířské doutníky).

Burgenland je s přibližně 12.000 ha druhou největší vinařskou oblastí Rakouska. Je to jediná rakouská oblast, ve které dominují modré odrůdy, především Blaufränkisch a Zweigelt. Důležité místo ale zaujímají i odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon. A jako nejzajímavější víno zájezdu byl většinou účastníků vyhodnocen právě Bordeuax blend z Weingut Allacher, Imperium 2020 (Merlot a Cabernet Sauvignon).

Zajímavostí je i to, že v Eisenstadtu ve čtvrti St. Georgen byl v roce 2000 nalezen jediný exemplář více než 400 let staré révy vinné, pnoucí se po okolních křovinách. V roce 2007 zjistil Prof.Regner z výzkumného ústavu Klosterneuburg pomocí genetické analýzy fakt, že jde o ztraceného rodiče odrůdy Grünner Veltliner. Tato nově objevená starobylá odrůda byla nazvaná po místě objevu - St. Georgen Rebe. Veltlínské zelené, jehož druhým rodičem je Traminer, dnes zaujímá asi 33% osázených ploch Rakouska.    

Celkově je možné hodnotit akci za vysoce zdařilou a zejména oceňujeme přátelské prostředí, se kterým jsme se v rámci naší návštěvy setkali. Bylo tak opět naplněno jedno z důležitých poslání Evropského řádu rytířů vína, a to navazování rytířského přátelství a poznávání ušlechtilých vín.